Új vírusok, baktériumok és gomba törzsek mindig voltak, és mindig lesznek. Az antibiotikum rezisztencia miatt egyre gyakrabban érkeznek hírek minden gyógyszernek ellenálló kórokozókról, a vírusok pedig igen könnyen mutálódnak, újabb és újabb járványokat indítva. A kezelési módszerek és az oltások próbálják felvenni a versenyt, de szükségszerűen mindig lépéshátrányban vannak. A legfontosabb tennivalónk emiatt a megelőzés, saját védekező rendszerünk megerősítése.
Fontos tudni, hogy a felgyorsult, stresszes városi élet kiváló táptalaj a járványok számára. Mégis, ha vigyázunk immunrendszerünk egyensúlyára, a legtöbb fertőző betegség el fog kerülni bennünket. Lássuk, mik a legfontosabb lépések a téli hónapokban:
1) Elegendő alvás, pihenés.
2) Legalább heti 2-3-szor 30-40 perc intenzív testmozgás.
3) Rendszeres meleg étkezés, lehetőség szerint napi kétszer.
4) Cukorbevitel csökkentése, édességek és fehér pékáruk kerülése.
5) Legalább napi 40 dkg zöldség fogyasztása, minél színesebb, annál jobb.
6) Napi 1-3000 NE D-vitamin, testsúlytól függően.
7) Multivitamin készítmény is ajánlott, erre a célra kiváló napi egy teáskanál virágpor is. Főként úgy, ha legalább 3 órát áztatjuk fogyasztás előtt egy kanál joghurtban, kefirben, vagy akár vízben, teában.
8) Alapvető higiénés szabályok megtartása – zsebkendő használata, kézmosás, ételek megfelelő hőkezelése, fertőzött emberektől való távolságtartás.
Reggelire gabonakása, lassan kelesztett, teljes kiőrlésű kenyér, 1-2 tojás, vagy akár egy avokádó is kiváló. Ebédre és vacsorára gabona és zöldség vagy hús és zöldség kombinációja javasolt. Étkezések között szükség esetén 1-2 marék olajos mag kifejezetten jót tehet, túlzásba azonban ezt sem jó vinni. Savanyúságot szintén rendszeresen együnk, kiválóan támogatja bélflóránkat – és ez elengedhetetlen a jó immun működéshez.
A fertőző betegségek tüneteit kezelő gyógyszereket csak igen indokolt esetben javasolt alkalmazni, mert a gyulladás csökkentése révén elhúzódóvá tehetik a gyógyulást, emellett a bélflórát is károsítják. Ezzel ellentétben a célzott gyógynövényes készítmények sokkal kedvezőbb hatás/mellékhatás profillal bírnak. A kezelés egyéb szempontjairól korábbi cikkemben írtam.
Az immunrendszerünk kapcsolata érzelmi állapotunkkal és a külső-belső stresszorokkal ennél sokkal összetettebb téma. Itt kap jelentőséget az is, hogy a média szenzációhajhász, klikkvadász hozzáállása jóval többet árt, mint használ. Az aggodalmaskodás és a szorongás ugyanis jelentős mértékben csökkenti szervezetünk védekező kapacitásait. Ennek okai az Integrált orvoslás könyvben olvashatók részletesen.
A koronavírus járványról hiteles információ itt található.
Nagyszerű és megnyugtató írás, köszönöm! A médián keresztül érkező hírek gondoskodnak arról, hogy a gyanútlan hallgatót kizökkentsék az örömmel végzett tevékenységek flow-közeli állapotából és szorongást gerjesszenek. Talán pont ez a cél.!? Épp ezért is hála a józan sorokért!
KedvelésKedvelés