Talán a leghétköznapibb betegség manapság a felső légúti fertőzés. Nátha, torokfájás, köhögés, esetleg hőemelkedés, láz, ismerjük mindannyian. Számtalan jó tanács kering kezelésükkel kapcsolatban a világhálón, és a gyógyszeripar is igyekszik meglovagolni ezt a hullámot. Sajnos az antibiotikumok az esetek többségében feleslegesen kerülnek felírásra, és így többet ártanak, mint használnak. A tüneteket csökkentő szerek pedig a gyógyulást célzó gyulladás elfojtásával teszik gyakran elhúzódóvá a felépülést. Mi az, amit valóban tehetünk a megfázás megelőzésére és kezelésére?
A prevenció alapja természetesen az egészséges életmód, a rendszeres mozgás, a dohány, alkohol és túl sok cukor, egyszerű szénhidrát kerülése. Zöldség alapú, vitaminban gazdag táplálékra van szükségünk, teljes gabonával vagy olajos magvakkal, ill. némi állati fehérjével kiegészítve és emellett ősztől tavaszig D-vitamin pótlásra. Ennek adagja napi 1000-3000 NE, testsúlytól és egyéb szempontoktól függően. Fontos a megfelelő pihenés és stresszoldás is, valamint a támogató társas kapcsolatok. Ha pedig mindezek ellenére mégis megfáznánk, nézzünk körül saját házunk táján, mielőtt orvoshoz szaladnánk.
A kezelés panasz függő – ezek a módszerek általában hatékonyabbak a tüneti gyógyszereknél. A torokfájás a nyak oldalsó részének gyakori, alapos masszírozására és a sós vizes gargarizálásra múlik a legjobban. A nátha az orr melletti érzékeny területek és a tarkó masszázsával kezelendő, emellett a váltott orrlyukú légzés és az imaginációs technikák is kiválóan csillapítják az orrdugulást, orrfolyást. Gyermekek kezelésénél a sósvizes befecskendezés és orrszívózás a praktikus út. Köhögés esetén a szegycsont és a bordaközök érzékeny pontjainak masszázsa ajánlott, akár erre a célra készített balzsammal, akár anélkül. A leghatékonyabb technika ilyenkor a köpölyözés, ami könnyen megtanulható bárki számára. Nagyszüleink, dédszüleink közül sokan ismerték, érdemes visszahozni a tudást a családi repertoárba.
A legújabb kutatások szerint a C-vitamin és cink pótlás, illetve számos gyógynövény hatása ígéretes a megfázás kezelésének területén. (Gyógynövények részletes leírása itt.) Kiemelendő ezek közül a kasvirág, a meghűlés kezelésére összeállított keverékek, a kínai csűdfű gyökér és a koreai ginseng. Ha a kezünk-lábunk hideg, sápadt a nyelvünk, és jólesik betakarózni, a gyömbér és a fokhagyma ajánlott. Ezzel szemben, ha forrónak érezzük magunkat, a nyelvünk piros, és a torkunk fáj, a borsmenta és a zsálya jön szóba mindenekelőtt.
Nagyon jót tesznek a felépülés időszakában a tartalmas levesek, nem véletlenül hívják erőlevesnek a szűrt csontlevest. További részletes információk az Integrált orvoslás című könyvben olvashatók, amely december második felétől lesz kapható – hírt adok majd róla.