A nattó és nattokináz különleges hatásai

A szív-érrendszeri betegségek tipikus civilizációs kórképek. Kialakulásukban szerepe van a stressznek, a mozgáshiánynak és az egészségtelen táplálkozásnak. Idősebb korára a városban élő lakosság többségét érintik, ezért sok kardiológus már megelőzés céljára is folyamatos gyógyszerszedést javasol egy bizonyos életkor felett. Az elmúlt évtizedben azonban világossá vált, hogy ezek többet ártanak, mint használnak, akár aszpirinről, akár koleszterin csökkentőkről van szó – csak súlyos állapotokban javasolt valóban a szedésük. Ugyanígy megemlítendő a – sajnos néha mind a mai napig ajánlott – napi egy pohár vörösbor. Hiába jó a híre, jóval erősebb a gyomor-bélrendszeri gyulladás és daganatkeltő hatása, mint amennyit antioxidánsai segítenének az érrendszeri betegségek megelőzésében.

Léteznek azonban valódi gyógyító ételek, amelyek több gyógyszer hatását ki tudják váltani, ráadásul úgy, hogy nincsenek káros mellékhatásaik. Ezek egyike a nattó, ami egyebek mellett nattokinázt és K2-vitamint tartalmaz. A nattokináz egy enzim, aminek vérnyomás csökkentő, érelmeszesedést gátló, sőt, visszafordító, véralvadásgátló, apró vérrögöket feloldó és idegsejteket védő hatásai vannak. Jelen kutatások szerint úgy tűnik, hogy vérhígításra hasonlóan hatásos, mint az aszpirin – de az összes káros mellékhatás nélkül (adagja napi 2-3×2000 FU). Emellett a K2-vitamin is igen értékes, segít megelőzni a csontritkulást és az érelmeszesedést – együttműködve a nattokinázzal.

Mindkét készítményt be lehet szerezni kapszulás formában, de ennél jóval praktikusabb lehet hosszú távon, ha magunk állítjuk elő. Ennek formája a nattó készítés. Érdemes tudni, hogy ez egy erős, jellegzetes szaggal bíró étel, amit sokan nagyon szeretnek – mások azonban menekülnek előle (ebben talán a roqueforthoz hasonlítható). Kóstoljuk meg, mielőtt komolyabban beruházunk az elkészítésébe. A nattó ráadásul számos aktív hatóanyagot tartalmaz az említettek mellett is (BPF, DPA, γ-PGA), amelyek tovább fokozzák a terápiás hatását.

A nattót szójabab (esetleg gyöngybab) fermentálásával állíjuk elő, a legegyszerűbb módon erjesztő gép segítségével. Erre létezik drágább céleszköz, de az olcsó joghurtkészítő (5-12.000 ft) gépek is megteszik, még ha azokra kicsit több figyelmet is kell szánni. A nattókészítésről itt lehet részletesen olvasni. Kezdetben érdemes a hozzá kapható kultúrával dolgozni, de idővel áttérhetünk arra is, hogy mindig az előző adag nattóból nyerjük vissza az értékes flórát a következő adag számára.

Hetente 2-3 alkalommal érdemes egy evőkanál nattót fogyasztani, hogy kihasználjuk előnyös hatásait. A széles szív- és érrendszeri hatásspektrum mellett probiotikumként javítja a gyomor-bélrendszer állapotát, segít a vércukorszint beállításában és a csontritkulás megelőzésében, és jelentős fibrinolítikus aktivitása is van. Ez utóbbi hatás a szövetek közti összenövések és letapadások kezelését teszi lehetővé (a szerrapeptázhoz hasonlóan) az újabb kutatások szerint. Fontos azonban figyelni arra, hogy a nattót vagy nattokinázt ne használjuk vérhígítókkal együtt. Ezt a kezelőorvossal kell átbeszélni, és lehetőség szerint lecserélni a gyógyszert a természetes hatóanyagokra.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

Működteti a WordPress.com. , Anders Noren fejlesztésében.

Fel ↑

%d blogger ezt szereti: